صفحه‌ی اصلیروانشناسی و تربیت کودکانراه های پرورش خلاقیت در کودکان از دید روانشناسی کودک

راه های پرورش خلاقیت در کودکان از دید روانشناسی کودک

پرورش خلاقیت در کودکان

همه والدین دوست دارند فرزندان خلاق و خوش فکری پرورش دهند.

پرورش خلاقیت کودکان در دنیای امروزی نقش مهمی در آینده آن ها خواهد داشت، انسان های خلاق راه حل های جدید برای مشکلاتشان پیدا می کنند به همین دلیل شاد تر هستند و در زندگی موفق ترند. اما سوال این است که چگونه خلاقیت را پرورش دهیم؟

خلاقیت نیز مانند هوش انواع مختلفی دارد و هر یک از روشهای پرورش خلاقیت کودکان به  تقویت یک یا چند بخش از خلاقیت کمک می کند.

خلاقیت در مجسمه سازی ، نقاشی و هنر های بصری به فرم و رنگ مربوط می شود در حالیکه ، خلاقیت در داستان نویسی به استفاده از کلمات و واژه ها بر می گردد. همچنین خلاقیت در مهندسی به استفاده های جدید از اشیای موجود و اختراعات نو مربوط می شود.

در این نوشته چند روش آسان از راه های پرورش خلاقیت در کودکان که برای کودکان در رده سنی مهد کودک، پیش دبستانی و دانش آموزان دوره ابتدایی مناسب است، آمده است:

 

بچه ها را از تلویزیون جدا کنید!

به جای نگاه کردن تلویزیون ، وقت کودک را با فعالیتهای مفرح دیگر پر کنید. تماشای زیاد تلویزیون، ازآن جا که فعالیتی است که کودک در آن منفعل است ، نقش منفی در پرورش خلاقیت کودکان وپیشرفت تحصیلی دانش آموزان دارد.

پرورش خلاقیت در کودکان

پرورش خلاقیت در کودکان

 

 

برای کودکان، اسباب بازی های ساده بخرید

اسباب بازی هر چه ساده تر باشد، کودک در استفاده از آن نقش بیشتری بازی می کند. برای درک این موضوع نوع بازی که یک بچه با لگو می کند را با بازی کردن با ماشین کنترلی مقایسه کنید.

در لگو بازی ، کودک ساعتها به ساختن چیزی نو مشغول می شود. به همین دلیل اسباب بازی های ساختنی مانند لگو، نقش مهمی در تقویت و پرورش خلاقیت کودکان در تمام رده های سنی از دو سالگی و دوره مهد کودک تا دوره دبستان و دانش آموزان دارد.

در حالیکه در بازی با ماشین کنترلی، کودک بیشتر تماشا گر است و کمتر نقش بازی می کند.

پرورش خلاقیت در کودکان

پرورش خلاقیت در کودکان

 

 

برای بچه ها کتاب بخوانید

برای بچه ها کتاب بخوانید و از آن ها بخواهید پایان دیگری برای داستان بگویند. یا مثلا به کودک  بگویید اگر به جای فلان نقش داستان بودی چه کار می کردی؟

بعد از او بخواهید که نقش مورد نظر را بازی کند.

 

از سر رفتن حوصله بچه ها استقبال کنید!

سعی نکنید تمام وقت بچه ها را با فعالیتهای از پیش تعیین شده و فوق برنامه پر کنید. اجازه بدهید بچه ها بیکار شوند و حوصله شان سر برود. این زمان بهترین موقع برای علاقه مند کردن بچه ها به کارهای هیجان انگیز هنری مانند کاردستی، نقاشی، سفال و خمیر بازی است.

 

به کودکان اجازه بدهید قدری کثیف کاری کنند!

نقش هنر در خلاقیت کودکان ، مهم است و فعالیتهای هنری برای کودکان نیازمند ریخت و پاش است.

هر چند نظم و نظافت مسئله مهمی است، لیکن تاکید بیش اندازه بر نظم و ترتیب به گونه ای که محدودیت های زیادی برای بچه ها ایجاد کند، یکی از عوامل از بین رفتن خلاقیت است.

در زمان و مکان معینی به کودک اجاز بدهید فعالیتهایی را که با کثیف کاری همراه هستند، انجام دهد و ازایجاد شرایط نظم آهنین در منزل و خانواده بپرهیزید.

به عنوان مثال  نقاشی با رنگ انگشتی در حمام، ، فعالیتی لذت بخش برای کودک خواهد بود که در عین حال به پرورش خلاقیت در نقاشی کودک کمک خواهد کرد. به همین ترتیب نقاشی با کف دست و کف پای کودک و یا استفاده از انواع مهر میوه و سبزی، در پرورش  و تقویت خلاقیت درنقاشی بچه ها مفید خواهد بود.

 

پرورش خلاقیت کودکان

پرورش خلاقیت کودکان

 

از نقش هنر در خلاقیت کودکان غافل نشوید

کارهای هنری بچه ها را از ساختن کارهای سفال گرفته تا نقاشی کودکان را تشویق کنید.  خمیر بازی و سفال گری برای کودکان مهد کودک و دبستانی، در پرورش قوه تخیل و خلاقیت آن ها نقش موثری دارد.

یکی از بهترین راه های پرورش کودکان خلاق در رده سنی مهد کودک، پیش دبستان و یا برای دانش آموزان ابتدایی و دبستانی درست کردن کاردستی است.

برای دیدن ده ها ایده جدید برای کاردستی کودکان رو ی لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش کاردستی کودکان

 

درست کردن کاردستی، ضمن تقویت مهارت دستان کودک، به  پرورش قوه تخیل و خلاقیت بچه ها کمک می کند. یکی از بهترین انواع کاردستی برای پرورش خلاقیت کودکان ، کاردستی با دور ریختنی هاست. در کاردستی با مواد دور ریز، کودک استفاده های نا معمول از اشیای دور و برش را یاد می گیرد.

 

انواع کاردستی با دور ریختنی ها را ببینید.

 

می توان گفت ، با درست کردن کاردستی، شما مخترعان آینده را پرورش می دهید.

 

پرورش خلاقیت کودکان

پرورش خلاقیت کودکان

 

این مطلب توسط دوست خوب کودک سیتی، مامان ارشیا تهیه شده و برای ما ارسال شده است.  از طرف تیم کودک سیتی از ایشان قدر دانی می کنیم.

اهدا شده به وب سایت کودک سیتی

هر گونه کپی برداری بدون ذکر نام  و لینک سایت کودک سیتی ممنوع است.

 

ستاره بدهید!
۶ دیدگاه
 • آموزگار اندرزگو / آبان ۲۶, ۱۳۹۱

  سلام به شما عزیزان
  از مطالب وب شما برای کلاس و بچه ها گاه گداری استفاده می کنم البته با ذکر عنوان شما و در وب مدرسه هم شما را لینک کرده ام امیدوارم راضی باشید

 • سمیه مامان هستی / آبان ۲۷, ۱۳۹۱

  خیلی جالب بود
  من که خیلی چیزا رو یاد گرفتم
  مررررررسی

 • پروانه جوکار / آذر ۲۹, ۱۳۹۱

  ممنون خیلی خوب بود

 • کیوان / مهر ۶, ۱۳۹۲

  باسلام: مطالب خیلی آموزنده ای بود. بنده با اجازتون با ذکر منبع ازشون کپی گرفتم و در مقاله ای استفاده کردم.با اینکه زیاد اهل مطالعه نیستم ولی باتوجه به مطالب نسبتا کوتاه و آموزنده و تصاویر زیبایی ک درمورد مطلب اتچ نمودین, ن برام خسته۸ کننده بود و نه اینکه تونستم از کنارش بی توجه بگذرم…و از روزی ک خوندمش صددرصد تو زندگیم و رفتارم با بچه هام تاثیر مثبت گذاشته…بدون اغراق بگم بعد از کتاب مزرعه حیوانات این دومین درسی بود که بدلم نشست…از ته قلبم سپاسگذارم…بدرود
  ع.کیوانلو از سبزوار

 • کیک ساز / مرداد ۱۸, ۱۳۹۵

  خیلی خوب بود

دیدگاه شما چیست؟