صفحه‌ی اصلینقاشی کودکانچرا هنر کودک از نظر تربیت و روانشناسی مهم است؟

چرا هنر کودک از نظر تربیت و روانشناسی مهم است؟

هنر کودک
در این مقاله به چرایی اهمیت هنر کودک پرداخته شده است. چرا مقوله ی هنر کودک و چگونگی و رعایت أصول صحیح آموزش آن ؛ اینچنین با اهمیت و ارزشمند است؟. چنانکه همه ما واقف هستیم ؛ چه در احادیث دینی ما و چه از دیدگاه روانشناسی و امور تربیتی غرب؛ شکل گیری شخصیت أولیه و بنیادین هر انسان: در هفت سال اول زندگی ، شکل می گیرد. و آثار آن تا بزرگسالی ادامه می یابد. در این مورد به صورت گسترده و اصولی در منابع کتب تربیتی ؛أساسی و ریشه ای ؛ مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. لذا در این امر که بنیاد تربیت ؛ در سنین کودکی و نوجوانی؛ بِنَا نهاده می شود ، جای هیچ شک و شبهه ای نمی باشد. بنابراین آسیب ها یا نکات منفی که در این سن به انسان وارد می شود و روح و روان و شخصیت او را درگیر و تحت تاثیر قرار می دهد؛ شاید هرگز جبران پذیر و قابل اصلاح نبوده و عوارض مادام العمری بر جای گذارد.
نقاشی کودک
به عنوان مثال آسیب های روانی مانند ترس های ناخودآگاه؛ اضطراب ؛ اعتماد به نفس پایین؛ عادت به بدزبانی و خصلت های ناپسند فردی و اجتماعی؛ ناسازگاری؛ خجالت و کم رویی؛ وسواس و…….. انواع آسیب های اخلاقی؛عادات غلط ؛ إشکالات خلق و خو و کمبودهای شخصیتی یا باورهای مذهبی؛ همگی نمونه هایی از مشکلاتی است که دامن گیر کودک در سنین پایین می شود و موجب می شود فرد تا سنین بزرگسالی با این مشکلات دست و پنجه نرم کتد؛ مگر اینکه آدمی در جوانی یا بزرگسالی به خودآگاهی و روشن بینی دست یابد و تصمیم به تغییر خود و یا مداوای عوارض بیمارگونه ی ناشئ از آسیب های مختلف در نهاد خود برآید.
حال چنانچه أولیا  و مربیان کودک ؛ افرادی آگاه و فهمیده باشند؛ یقینا تلاش خود را در هر چه بهتر تربیت کردن کودک نموده تا یک وجود حتی الامکان سالم و بدون مشکل و مفید  را تحویل جامعه دهند.   انسانی که  پیوسته در جهت رشد و شکوفایی خود و دیگران ؛ تلاش نموده و ببالد و بی مساله و به دور از انواع کمبود ها و عقده های شخصیتی؛ بنده ی مؤمن و توانمند خداوند و خدمتگذار خلق گردد.
حال نقش “هنر” در تربیت کودک سالم و بدون مشکل چیست؟
هنر ساده ترین،آشناترین، گویاترین و موثرترین وسیله جهت رشد و بالندگی و تربیت و شکوفایی استعدادهای بالقوه و بالفعل کودک است چه در حوزه ی تربیتی، آموزشی، پرورش حس مذهبی و دریافت بیان و احساسات دنیای کودکی .
متاسفانه در بسیاری از آموزشگاه های هنری و مدارس ؛ نحوه آموزش هنر کودک مسیر اشتباهی را طَی مر کند و والدین نیز تصور و انتظار غلطی از آموزش هنر برای کودکان خود دارند.
و ما قصد داریم در مقالات دنباله دار سایت کودک سیتی ؛ شیوه و کاربرد صحیح آموزش هنر را جهت امور رشد جنبه های مختلف تربیتی و آموزشی و حتی درمانی وجود ناب کودکان ؛ تفسیر و آموزش دهیم. بدان امید که مورد استفاده مربیان و والدین گرامی واقع گردد.

نویسنده: شهرناز کشتکاران، کارشناس ارشد نقاشی، مدرس دانشگاه، نشر: سایت کودک سیتی

این نوشته اختصاصا برای سایت کودک سیتی تهیه شده است و هر گونه کپی برداری در اینترنت و نشریات پیگرد قانونی دارد

معرفی نویسنده فرهیخته و همکار خوب کودک سیتی، خانم "شهرنازکشتکاران"(کارشناس ارشد رشته نقّاشی)-(معلّم آموزش وپرورش/مدّرس دانشگاه)، به قلم خود ایشان: با سلام و صلوات بر رسول اکرم (ص) و خاندان اعظم ایشان و با شکر به درگاه باریتعالی از عنایات کریمانه اش، پس از سال ها نشیب و فراز شغلی ، وقت آن رسید که اوقاتی خوش را صرف آنچه به آن علاقمندم،نموده و در خلال دغدغه های پررنگ زندگی،پرده ای از رنگ نگارش و آفرینش "دنیای هنر کودک"،رقم زنم و نقشی بیافرینم به امید خداوندگار زیبایی ها؛ ماندگار و مفید در این دنیای بی سروسامان و ناپایدار،انشاالله. سخن از دنیای کودک،نه تنها کار ساده ای نیست،بلکه یک انسان دل آشنا می خواهد که لطافت و حساسیّت روح کودک را لمس کرده باشد و برایش درک احساسات و اندیشه ی این موجود به ظاهر کوچک، مهم بوده و بخواهد قدمی در حفظ و پرورش غرائز اصیل و پاک او بردارد و در جهت رشد صحیحش مؤثّر واقع شود. موجودی بهشتی،بی پیرایه،نیالوده به ما و منی دنیای بزرگسالان پر شر و شور،به لطافت گل های بهاری و به مانایی چهارفصل روزگار.کودکان سرچشمه ی عشقند و عالم معنا.آرامش صبحند و نشاط و شیدایی فردای ما انسان های به ظاهر بزرگ . روزگار را بر آن ها تلخ نسازیم و روحشان را زخم نزنیم . بیایید کودکانمان را ارج نهیم.معنایشان کنیم و چنانچه شایسته است بزرگشان کنیم. آینده در دستان آن هاست،بیایید آینده سازانی شایسته بار آوریم و اندوخته ی آخرتمان را پربار سازیم. هنر دنیایی است با روح کودک عجین و آشنا. در آموزش و پرورشِ روح بی شائبه ی کودکان،هنر، نقش بنیادین را ایفاء می کند. با هنر می توان شخصیّت،دیانت، و چارچوب های ساختاری وجود کودک را تقویت کرده و شکل داده و بسیاری از کاستی ها و عوارض محیطی و ناسازگاری ها و بیماری های شخصیّتی و روانی او را برطرف نموده و به سمت تعالی و سلامت ،وجود نازکش را سوق داده و بر کشتی فلاحت و رستگاری،به سوی زندگی سرشار از کامرانی و عروج رهنمون ساخت. در این مقالات ، که انشاالله به یاری خداوند منّان ،در سایت "کودک سیتی"،پیش رو خواهید داشت؛قصد بر آن است که به صورت تخصّصی،مقوله ی هنر کودک ،بررسی شود و هر آنچه در طول سالیان هنرجویی و هنرآموزی ،درسطوح دانشگاهی و تجربی ،اندوخته ام در اختیار خوانندگان قرار داده و روش های برخورد و آموزش صحیح و در دنباله ی آن فایل های آموزشی مختلف را پیوست خواهیم کرد. بدان امید که آنان که مسؤول و متعهّد در امور تربیت کودکان می باشند؛از این مطالب که عصاره ی راه پر پیچ و خم طلبگی هنر و آموزش آن در چنته ی بنده می باشد و با سعه ی صدر در اختیار خوانندگان قرار می دهم، استفاده برده و به کار گیرند.بدان امید که مطلوب نظر حق نیز واقع گردد. از مدیریت محترم سایت"کودک سیتی"،سپاسگزارم که بنده را به همکاری در این سایت مفید و ارزشمند دعوت نموده و کلید این فعّالیت خداپسندانه را رقم زدند و مرا نیز د راین امر خیر سهیم نمودند. " صالح و طالح متاع خویش نمایند تا چه قبول افتد و چه در نظر آید" "ومن الله توفیق" "التماس دعا" "شهرنازکشتکاران"(کارشناس ارشد رشته نقّاشی)-(معلّم آموزش وپرورش/مدّرس دانشگاه)

ستاره بدهید!
بدون نظر

دیدگاه شما چیست؟